Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Relacje z konferencji

Neurologia 2020 - kompendium najnowszej wiedzy

Neurologia w dobie pandemii COVID-19 - Prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak, Kierownik Kliniki Neurologii, SPSK nr 4 w Lublinie, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego:

SM to przykład choroby neurologicznej, w leczeniu której dokonały się znaczące postępy. Dotyczą one m.in. postaci wtórnie postępującej, dla której po wielu latach pojawiła się opcja terapeutyczna. Taką możliwość stanowi siponimod, lek działający na stan zapalny w strukturach mózgu.

Lek opóźnia rozwój choroby o 4-5 lat, spowalnia atrofię mózgu i wpływa na funkcje poznawcze. Jednocześnie jest dobrze tolerowany dzięki swojemu profilowi farmakokinetycznemu. To przykład tego, że nowe technologie medyczne mogą zmienić przebieg choroby.

 

Rdzeniowy zanik mięśni SMA: rozpoznanie leczenie, opieka koordynowana - Prof. dr hab. n. med. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska, Kierownik Kliniki Neurologii Rozwojowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego GUMed, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Neurologii Dziecięcej:

Zarówno w Polsce, jak i na świecie, kolejne fale pandemii przynoszą efekt w postaci mniejszej liczby odnotowanych przypadków udaru mózgu i wykonanych w związku z tym procedur. Z kolei udar, przebiegający u pacjenta zakażonego COVID-19, jest najczęściej ciężki i gorzej rokuje.

Mediana wieku u tych pacjentów to 60 lat, częściej są to mężczyźni. Udary te cechuje zwiększone ryzyko zgonu. Jednak niezależnie od pandemii, w Polsce rośnie odsetek udarów niedokrwiennych, leczonych za pomocą trombektomii mechanicznej. Obecnie wynosi 3,2 proc.

 

Rehabilitacja i opieka nad pacjentem po udarze mózgu - Dr. hab. n. med. Mariusz Baumgart, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Stowarzyszenie Udarowcy - Liczy się Wsparcie:

Na migrenę cierpi 11,6 proc. populacji, a na jej formę przewlekłą około 2 proc. Choroba powoduje nie tylko ból, ale też zaburzenia koncentracji i pamięci, zmęczenie, depresję. Ponieważ jednak jest lekceważona, chorzy nie szukają pomocy lekarskiej, ale leczą się sami. Tymczasem postawienie diagnozy migreny i jej leczenie to rola neurologa.

Obecnie wiadomo, że za napady migreny odpowiedzialne jest białko CGRP i wokół tego faktu koncentruje się leczenie choroby, m.in. za pomocą przeciwciał monoklonalnych. Przy jej formie przewlekłej skuteczna jest toksyna botulinowa. Jednak leki przeciw migrenie nie są w Polsce refundowane.

 

Czy nikotynizm może być przyczyną dysfunkcji układu nerwowego? - Prof. dr hab. n. med. Halina Car, Wydział Nauk o Zdrowiu, Zakład Farmakologii Doświadczalnej Uniwersytet Medyczny w Białymstoku:

Od roku 2012 w obszarze neurologii do refundacji wprowadzono 13 nowych substancji czynnych, przed wszystkim w leczeniu stwardnienia rozsianego, ale też m.in. SMA. Program lekowy dotyczący tej choroby jest niewątpliwym sukcesem. Dają nadzieję kolejne przełomowe terapie z dziedziny neurologii.

Wśród sukcesów należy też wymienić zwiększony dostęp do trombektomii mechanicznej w udarze oraz do głębokiej stymulacji mózgu w chorobie Parkinsona. Dzięki tym osiągnięciom mimo, że przybywa pacjentów, nie rosną wydatki ZUS z tytułu niezdolności do pracy z powodu schorzeń neurologicznych.

do góry