Diabetologia 2024
Wybierz Strony
- Diabetologia w pracach Parlamentarnego Zespołu d. s. Cukrzycy
- Diabetologia – wyzwania 2024/2025
- Białka, wirusy, enzymy – co w końcu może być przyczyną cukrzycy/autoimmunologii?
- Nowoczesne terapie lekowe 2024
- Ciąża i cukrzyca
- Nowoczesne technologie 2024. Systemy zintegrowane
- Kierunki badań w diabetologii 2024
- Edukacja w diabetologii podstawą w osiąganiu celu terapeutycznego
- Diabetologia 2024 / 2025 – perspektywa pacjenta
- Debata z udziałem prelegentów oraz Jerzego Magiery, redaktora portalu mojacukrzyca.org
Diabetologia to fascynująca dziedzina, ciągle pełna tajemnic. Jedną z nich stanowią przyczyny cukrzycy typu 1, a także to, dlaczego lawinowo rośnie zapadalność na nią. Jednak nauka nie pozostaje w tyle i coraz bliższa jest znalezienia sposobów na to, by zahamować rozwój choroby. W cukrzycy typu 2 przełomem są niewątpliwie nowe leki, przedłużające życie. Pacjenci doceniają coraz szerszy dostęp do nowoczesnych rozwiązań, jednak uważają, że opiece diabetologicznej w Polsce do ideału jeszcze trochę brakuje.
Diabetologia – wyzwania 2024/2025
prof. dr hab. n. med. Irina Kowalska, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego
Jednym z wyzwań współczesnej diabetologii jest samo diagnozowanie cukrzycy. Ocenia się, że milion Polaków choruje na nią, nie wiedząc o tym. Świadomość pojawia się dopiero, gdy rozwiną się poważne powikłania. A być może osób niezdiagnozowanych jest jeszcze więcej. Według niedawnych badań stanu zdrowia mieszkańców Białegostoku w wieku 20-80 lat, zaledwie 47 proc. ludności ma prawidłową tolerancję glukozy.
Kolejne wobec tego wyzwanie stanowi dalsza poprawa i wyrównanie dostępu pacjentów do nowoczesnych leków i technologii, w tym systemów ciągłego monitorowania glikemii. Pozostałe problemy, to leczenie zespołu stopy cukrzycowej. Pilotażowy program, prowadzony w Szamotułach, przynosi dobre wyniki, warto go więc rozszerzyć.