Diabetologia 2024
Wybierz Strony
- Diabetologia w pracach Parlamentarnego Zespołu d. s. Cukrzycy
- Diabetologia – wyzwania 2024/2025
- Białka, wirusy, enzymy – co w końcu może być przyczyną cukrzycy/autoimmunologii?
- Nowoczesne terapie lekowe 2024
- Ciąża i cukrzyca
- Nowoczesne technologie 2024. Systemy zintegrowane
- Kierunki badań w diabetologii 2024
- Edukacja w diabetologii podstawą w osiąganiu celu terapeutycznego
- Diabetologia 2024 / 2025 – perspektywa pacjenta
- Debata z udziałem prelegentów oraz Jerzego Magiery, redaktora portalu mojacukrzyca.org
Diabetologia to fascynująca dziedzina, ciągle pełna tajemnic. Jedną z nich stanowią przyczyny cukrzycy typu 1, a także to, dlaczego lawinowo rośnie zapadalność na nią. Jednak nauka nie pozostaje w tyle i coraz bliższa jest znalezienia sposobów na to, by zahamować rozwój choroby. W cukrzycy typu 2 przełomem są niewątpliwie nowe leki, przedłużające życie. Pacjenci doceniają coraz szerszy dostęp do nowoczesnych rozwiązań, jednak uważają, że opiece diabetologicznej w Polsce do ideału jeszcze trochę brakuje.
Białka, wirusy, enzymy – co w końcu może być przyczyną cukrzycy/autoimmunologii?
prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida, Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Zapadalność na cukrzycę typu 1 rośnie i na świecie, i w Polsce dramatycznie. Dlaczego? Niestety, etiopatogeneza tej choroby ciągle nie jest dokładnie poznana. Jej przyczyn poszukuje się w genach, zanieczyszczeniu środowiska, diecie, mikrobiocie jelitowej, a także infekcjach wirusowych. Wiele skomplikowanych mechanizmów pobudza organizm do autoagresji.
W efekcie dochodzi do zniszczenia komórek beta trzustki. Mogłoby do tego nie dojść, gdyby cukrzyca została zdiagnozowana jak najwcześniej, w stadium przedklinicznym. Okazuje się, że to możliwe dzięki wykrywaniu w organizmie pacjenta autoprzeciwciał. Ich obecność znacznie wyprzedza pełne rozwinięcie się choroby.