Diabetologia 2024
Wybierz Strony
- Diabetologia w pracach Parlamentarnego Zespołu d. s. Cukrzycy
- Diabetologia – wyzwania 2024/2025
- Białka, wirusy, enzymy – co w końcu może być przyczyną cukrzycy/autoimmunologii?
- Nowoczesne terapie lekowe 2024
- Ciąża i cukrzyca
- Nowoczesne technologie 2024. Systemy zintegrowane
- Kierunki badań w diabetologii 2024
- Edukacja w diabetologii podstawą w osiąganiu celu terapeutycznego
- Diabetologia 2024 / 2025 – perspektywa pacjenta
- Debata z udziałem prelegentów oraz Jerzego Magiery, redaktora portalu mojacukrzyca.org
Diabetologia to fascynująca dziedzina, ciągle pełna tajemnic. Jedną z nich stanowią przyczyny cukrzycy typu 1, a także to, dlaczego lawinowo rośnie zapadalność na nią. Jednak nauka nie pozostaje w tyle i coraz bliższa jest znalezienia sposobów na to, by zahamować rozwój choroby. W cukrzycy typu 2 przełomem są niewątpliwie nowe leki, przedłużające życie. Pacjenci doceniają coraz szerszy dostęp do nowoczesnych rozwiązań, jednak uważają, że opiece diabetologicznej w Polsce do ideału jeszcze trochę brakuje.
Nowoczesne terapie lekowe 2024
prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny w Warszawie
W farmakoterapii cukrzycy typu 2 dokonała się prawdziwa rewolucja. Nowoczesne leki – flozyny oraz analogi GLP-1 – działają nie tylko na stężenie glukozy, ale też zmniejszają ryzyko sercowo-naczyniowe i chronią nerki. Analogi GLP-1 pojawiają się w coraz łatwiejszych formach podawania. Jednym słowem – przedłużają życie.
Prawdziwa innowacja w przypadku analogów GLP-1 polega jednak na tym, że zmniejszają one masę ciała, redukując apetyt. To pierwsze skuteczne leki w leczeniu otyłości. Niestety, w tym wskazaniu nie są refundowane. Na tym jednak nie koniec – pojawiają się wyniki badań, pokazujących, że mogą one również chronić przed utratą pamięci i pomagać w walce z uzależnieniami.