Diabetologia 2024
Wybierz Strony
- Diabetologia w pracach Parlamentarnego Zespołu d. s. Cukrzycy
- Diabetologia – wyzwania 2024/2025
- Białka, wirusy, enzymy – co w końcu może być przyczyną cukrzycy/autoimmunologii?
- Nowoczesne terapie lekowe 2024
- Ciąża i cukrzyca
- Nowoczesne technologie 2024. Systemy zintegrowane
- Kierunki badań w diabetologii 2024
- Edukacja w diabetologii podstawą w osiąganiu celu terapeutycznego
- Diabetologia 2024 / 2025 – perspektywa pacjenta
- Debata z udziałem prelegentów oraz Jerzego Magiery, redaktora portalu mojacukrzyca.org
Diabetologia to fascynująca dziedzina, ciągle pełna tajemnic. Jedną z nich stanowią przyczyny cukrzycy typu 1, a także to, dlaczego lawinowo rośnie zapadalność na nią. Jednak nauka nie pozostaje w tyle i coraz bliższa jest znalezienia sposobów na to, by zahamować rozwój choroby. W cukrzycy typu 2 przełomem są niewątpliwie nowe leki, przedłużające życie. Pacjenci doceniają coraz szerszy dostęp do nowoczesnych rozwiązań, jednak uważają, że opiece diabetologicznej w Polsce do ideału jeszcze trochę brakuje.
Nowoczesne technologie 2024. Systemy zintegrowane
prof. dr hab. n. med. Małgorzata Myśliwiec, Kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
Zintegrowane systemy CGM dają najlepsze wyniki terapeutyczne w postaci wskaźnika TIR powyżej 70 proc.. Przynosi to efekty kliniczne, a przede wszystkim w znacznym stopniu poprawia jakość życia pacjenta. Mimo wysokiej ceny, nowe technologie są również opłacalne kosztowo, bo pozwalają uniknąć wydatków na leczenie powikłań cukrzycy.
Rozwojowi technologii musi jednak towarzyszyć edukacja pacjentów. Żeby w pełni korzystać z urządzenia, chory musi je akceptować i rozumieć jego działanie. Ale nadziei w leczeniu cukrzycy typu 1 można upatrywać nie tylko w rozwoju systemów CGM. Dobre wyniki daje też terapia za pomocą limfocytów T regulatorowych, zastosowana we wczesnym stadium choroby.