Diabetologia 2024
Wybierz Strony
- Diabetologia w pracach Parlamentarnego Zespołu d. s. Cukrzycy
- Diabetologia – wyzwania 2024/2025
- Białka, wirusy, enzymy – co w końcu może być przyczyną cukrzycy/autoimmunologii?
- Nowoczesne terapie lekowe 2024
- Ciąża i cukrzyca
- Nowoczesne technologie 2024. Systemy zintegrowane
- Kierunki badań w diabetologii 2024
- Edukacja w diabetologii podstawą w osiąganiu celu terapeutycznego
- Diabetologia 2024 / 2025 – perspektywa pacjenta
- Debata z udziałem prelegentów oraz Jerzego Magiery, redaktora portalu mojacukrzyca.org
Diabetologia to fascynująca dziedzina, ciągle pełna tajemnic. Jedną z nich stanowią przyczyny cukrzycy typu 1, a także to, dlaczego lawinowo rośnie zapadalność na nią. Jednak nauka nie pozostaje w tyle i coraz bliższa jest znalezienia sposobów na to, by zahamować rozwój choroby. W cukrzycy typu 2 przełomem są niewątpliwie nowe leki, przedłużające życie. Pacjenci doceniają coraz szerszy dostęp do nowoczesnych rozwiązań, jednak uważają, że opiece diabetologicznej w Polsce do ideału jeszcze trochę brakuje.
Edukacja w diabetologii podstawą w osiąganiu celu terapeutycznego
Alicja Szewczyk, Klinika Endokrynologii i Diabetologii, Poradnia Diabetologiczna, Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” Warszawa, Polska Federacja Edukacji w Diabetologii
Wraz z wprowadzaniem nowych leków i technologii w terapii cukrzycy muszą się również zmieniać zasady opieki diabetologicznej. Mowa tu nie tylko o kolejnych postaciach insuliny i systemach CGM, ale nawet o nowoczesnych opatrunkach do stosowania w zespole stopy cukrzycowej.
W tym wszystkim ciągle niezwykle ważna jest edukacja pacjenta, która powinna być prowadzona podczas każdej jego wizyty w poradni. Istnieją badania naukowe, których wyniki świadczą, że właśnie edukacja sprzyja poprawie kontroli glikemii, a nawet przyczynia się do skrócenia czasu hospitalizacji.