Diabetologia 2024
Wybierz Strony
- Diabetologia w pracach Parlamentarnego Zespołu d. s. Cukrzycy
- Diabetologia – wyzwania 2024/2025
- Białka, wirusy, enzymy – co w końcu może być przyczyną cukrzycy/autoimmunologii?
- Nowoczesne terapie lekowe 2024
- Ciąża i cukrzyca
- Nowoczesne technologie 2024. Systemy zintegrowane
- Kierunki badań w diabetologii 2024
- Edukacja w diabetologii podstawą w osiąganiu celu terapeutycznego
- Diabetologia 2024 / 2025 – perspektywa pacjenta
- Debata z udziałem prelegentów oraz Jerzego Magiery, redaktora portalu mojacukrzyca.org
Diabetologia to fascynująca dziedzina, ciągle pełna tajemnic. Jedną z nich stanowią przyczyny cukrzycy typu 1, a także to, dlaczego lawinowo rośnie zapadalność na nią. Jednak nauka nie pozostaje w tyle i coraz bliższa jest znalezienia sposobów na to, by zahamować rozwój choroby. W cukrzycy typu 2 przełomem są niewątpliwie nowe leki, przedłużające życie. Pacjenci doceniają coraz szerszy dostęp do nowoczesnych rozwiązań, jednak uważają, że opiece diabetologicznej w Polsce do ideału jeszcze trochę brakuje.
Debata z udziałem prelegentów oraz Jerzego Magiery, redaktora portalu mojacukrzyca.org
Moderator: red. Zbigniew Wojtasiński
Czy cukrzycę można dziś całkowicie wyleczyć? Za wcześnie o tym mówić, mimo niektórych optymistycznych doniesień. Kluczową kwestią jest jak najwcześniejsze wykrycie choroby – w obu jej typach. Dlatego dobrym krokiem jest wprowadzenie badania stężenia glukozy w zakres medycyny pracy. Nie można też zapominać o edukacji i promowaniu zdrowego stylu życia.
Odrębny problem to brak rzetelnej wiedzy na temat epidemiologii cukrzycy – w Polsce nie są prowadzone rejestry zachorowań mimo dobrych wzorów z innych krajów. Według danych z bazy NFZ leczą się 3 mln osób. Wiadomo też, że choruje 18,5 tys. dzieci i młodzieży do 18 roku życia, a 250 tys. osób przyjmuje insulinę.