WIEDZA, INFORMACJA, EDUKACJA

Nawigacja

Infozdrowie

Organizatorzy

HPM
Fundacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Relacje z konferencji

Choroba otylosciowa 2024

Wybierz Strony

Postrzeganie otyłości przechodzi przełom – coraz częściej mówi się o niej jako o chorobie. Przewlekłej, nie ustępującej samoistnie. I bardzo dobrze, że tak się dzieje, bo ta choroba generuje ponad 200 powikłań. W rzeczywistości to ona stanowi przyczynę wielu zgonów, bo jej wystąpienie poprzedza nowotwór, udar czy zawał. WHO alarmuje: to prawdziwa pandemia, liczba zachorowań rośnie dramatycznie. A wraz z nią skutki powikłań, absorbujące środki i zasoby systemów ochrony zdrowia. Trzeba więc interweniować jak najwcześniej, zarówno w formie profilaktyki, jak i szybkiego rozpoznania i leczenia.

Choroba otyłościowa w Polsce. Rola dietetyka i edukacji żywieniowej

Baszar El-Helou, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB

Według danych World Obesity Federation otyłych jest 28,28 proc. Polaków, a polscy mężczyźni zajmują pod tym względem 35 miejsce na świecie (kobiety 108). Tymczasem otyłość dopiero od niedawna traktowana jest jak choroba i zaczyna się pojawiać świadomość, że nie stanowi ona wyłącznie efektu przejadania się.

Niemniej modyfikacja sposobu żywienia ma znaczenie nie tylko w zakresie profilaktyki czy też wczesnej, nieinwazyjnej interwencji, ale też wspomaga proces leczenia zarówno otyłości, jak i innych schorzeń. Jednym z wielu zadań dietetyka jest podtrzymywanie motywacji pacjenta i pomoc w zrozumieniu jego relacji z jedzeniem.

do góry