Choroba otylosciowa 2024
Wybierz Strony
- Choroba otyłościowa w Polsce. Rola dietetyka i edukacji żywieniowej
- Praca w zespołach terapeutycznych
- Gdzie się leczyć i kto ma uprawnienia do leczenia choroby otyłościowej
- Zalecenia kliniczne Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości
- Postępowanie w nadwadze i otyłości
- Powikłania choroby otyłościowej ze szczególnym uwzględnieniem niewydolności serca
- Wysiłek fizyczny i dieta w chorobie otyłościowej
- Projekt strategii profilaktyki i leczenia otyłości w Polsce
- Debata z udziałem ekspertów oraz Elżbiety Brzozowskiej, wiceprezeski Fundacji Zdrowie i Edukacja Ad Meritum
Postrzeganie otyłości przechodzi przełom – coraz częściej mówi się o niej jako o chorobie. Przewlekłej, nie ustępującej samoistnie. I bardzo dobrze, że tak się dzieje, bo ta choroba generuje ponad 200 powikłań. W rzeczywistości to ona stanowi przyczynę wielu zgonów, bo jej wystąpienie poprzedza nowotwór, udar czy zawał. WHO alarmuje: to prawdziwa pandemia, liczba zachorowań rośnie dramatycznie. A wraz z nią skutki powikłań, absorbujące środki i zasoby systemów ochrony zdrowia. Trzeba więc interweniować jak najwcześniej, zarówno w formie profilaktyki, jak i szybkiego rozpoznania i leczenia.
Gdzie się leczyć i kto ma uprawnienia do leczenia choroby otyłościowej
dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, II Katedra i Klinika, Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Onkologicznej, Wydział Medyczny Warszawski Uniwersytet Medyczny, Warszawskie Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej, Szpital Czerniakowski w Warszawie, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości
Spośród potrzebujących leczenia 9 mln otyłych Polaków aż 97 proc. nie otrzymuje go, a nawet nie ma stawianego rozpoznania. A przecież, wbrew utrwalonemu stereotypowi, nie wystarczy mniej jeść, aby schudnąć. Chorzy nie poradzą sobie z problemem sami. Jedyną dotąd próbą stworzenia systemu leczenia otyłości jest program KOS BAR, prowadzony w 18 ośrodkach i przedłużony do r. 2026. Biorąc jednak pod uwagę, że w tym okresie musi się zmieścić również przygotowanie do zabiegu i opieka po nim, oznacza to, że w praktyce przyjmowanie pacjentów do programu zakończy się już wkrótce. Natomiast poza KOS BAR liczba wykonywanych operacji bariatrycznych jest niewielka, ponieważ nie są one dla zadłużonych szpitali opłacalne.