Choroba otylosciowa 2024
Wybierz Strony
- Choroba otyłościowa w Polsce. Rola dietetyka i edukacji żywieniowej
- Praca w zespołach terapeutycznych
- Gdzie się leczyć i kto ma uprawnienia do leczenia choroby otyłościowej
- Zalecenia kliniczne Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości
- Postępowanie w nadwadze i otyłości
- Powikłania choroby otyłościowej ze szczególnym uwzględnieniem niewydolności serca
- Wysiłek fizyczny i dieta w chorobie otyłościowej
- Projekt strategii profilaktyki i leczenia otyłości w Polsce
- Debata z udziałem ekspertów oraz Elżbiety Brzozowskiej, wiceprezeski Fundacji Zdrowie i Edukacja Ad Meritum
Postrzeganie otyłości przechodzi przełom – coraz częściej mówi się o niej jako o chorobie. Przewlekłej, nie ustępującej samoistnie. I bardzo dobrze, że tak się dzieje, bo ta choroba generuje ponad 200 powikłań. W rzeczywistości to ona stanowi przyczynę wielu zgonów, bo jej wystąpienie poprzedza nowotwór, udar czy zawał. WHO alarmuje: to prawdziwa pandemia, liczba zachorowań rośnie dramatycznie. A wraz z nią skutki powikłań, absorbujące środki i zasoby systemów ochrony zdrowia. Trzeba więc interweniować jak najwcześniej, zarówno w formie profilaktyki, jak i szybkiego rozpoznania i leczenia.
Projekt strategii profilaktyki i leczenia otyłości w Polsce
Marta Pawłowska, Przewodnicząca Prezydium Partnerstwa na rzecz Profilaktyki i Leczenia Otyłości, inicjatorka i współtwórczyni założeń strategicznych redukcji otyłości w Polsce, ekspert profilaktyki zdrowotnej IZWOZ
Pacjent z otyłością funkcjonuje w określonym środowisku rodzinnym, społecznym, edukacyjnym bądź zawodowym, kulturalnym czy rekreacyjnym. Aby leczenie otyłości było skuteczne, konieczna jest interwencja we wszystkich tych aspektach i to podczas całego cyklu życia. Związana z tym strategia musi być przewidziana na całe dekady, aby przyniosła efekty dla populacji.
Dlatego wszelkie podejmowane w jej ramach działania powinny być międzysektorowe. Warto przy tym sięgać po przykłady rozwiązań z innych krajów, dotyczące na przykład przekształcenia infrastruktury miejskiej tak, by zachęcała do aktywności fizycznej, jak choćby wytyczenie ścieżek rowerowych.