Onkologia 2024. Podsumowanie roku.
Wybierz Strony
- Najnowsze trendy w światowej onkologii – ASCO, ESMO, ASH, ICML, EHA
- Nowotwory mielodysplastyczne – optymalizacja terapii
- Rak płuca
- Rak piersi
- Onkologia interwencyjna
- Najistotniejsze czynniki ryzyka chorób nowotworowych – aktualizacja 2024
- Narodowa Strategia Onkologiczna 2024/2025
- Debata i podsumowanie z udziałem prelegentów oraz Aleksandry Rudnickiej, rzecznika Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowym SANITAS. Moderator red. Michał Dobrołowicz i dr n. med. Janusz Meder
Co wydarzyło się w minionym roku w polskiej onkologii? Czy są powody do zadowolenia, do nadziei? Bez wątpienia trochę się ich znajdzie, jak choćby refundacja szczepionki przeciw HPV, zapobiegającej kilku rodzajom nowotworów czy kolejne innowacyjne technologie medyczne, które już od stycznia 2025 będą dostępne dla pacjentów.
Jednak nie wszystko załatwi za nas system ochrony zdrowia, choćby nie wiadomo czym dysponował. Głównym czynnikiem zachorowań na nowotwory są nasze własne zachowania: nie ruszamy się, palimy, lekceważymy badania przesiewowe, nie chcemy szczepić dzieci nawet wtedy, gdy szczepionka może je ochronić przed rakiem.
Onkologia interwencyjna
dr n. med. Grzegorz Rosiak, II Zakład Radiologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny
Radiologia interwencyjna ma szerokie zastosowanie zarówno w diagnostyce, jak i w leczeniu onkologicznym. Termo- i krioablacje to skuteczne i nieinwazyjne, z minimalną ilością powikłań, metody usuwania niewielkich guzów, także występujących jako przerzuty. Najczęściej są stosowane w raku wątrobowokomórkowym, nerek i płuc. Użycie tych metod nie zamyka drogi do dalszego postępowania.
Dołączenie termoablacji do chemioterapii wydłuża życie pacjenta. Możliwa jest również chemoembolizacja – podanie chemioterapeutyku bezpośrednio do guza, a także radioembolizacja. Od 1 stycznia 2025 możliwości zastosowania radiologii interwencyjnej u polskich pacjentów zostaną znacznie rozszerzone.