Onkologia 2024. Podsumowanie roku.
Wybierz Strony
- Najnowsze trendy w światowej onkologii – ASCO, ESMO, ASH, ICML, EHA
- Nowotwory mielodysplastyczne – optymalizacja terapii
- Rak płuca
- Rak piersi
- Onkologia interwencyjna
- Najistotniejsze czynniki ryzyka chorób nowotworowych – aktualizacja 2024
- Narodowa Strategia Onkologiczna 2024/2025
- Debata i podsumowanie z udziałem prelegentów oraz Aleksandry Rudnickiej, rzecznika Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowym SANITAS. Moderator red. Michał Dobrołowicz i dr n. med. Janusz Meder
Co wydarzyło się w minionym roku w polskiej onkologii? Czy są powody do zadowolenia, do nadziei? Bez wątpienia trochę się ich znajdzie, jak choćby refundacja szczepionki przeciw HPV, zapobiegającej kilku rodzajom nowotworów czy kolejne innowacyjne technologie medyczne, które już od stycznia 2025 będą dostępne dla pacjentów.
Jednak nie wszystko załatwi za nas system ochrony zdrowia, choćby nie wiadomo czym dysponował. Głównym czynnikiem zachorowań na nowotwory są nasze własne zachowania: nie ruszamy się, palimy, lekceważymy badania przesiewowe, nie chcemy szczepić dzieci nawet wtedy, gdy szczepionka może je ochronić przed rakiem.
Najistotniejsze czynniki ryzyka chorób nowotworowych – aktualizacja 2024
prof. dr hab. n. med. Sergiusz Nawrocki, kierownik Katedry Onkologii i Kliniki Radioterapii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Czynnikiem, który w największym stopniu przyczynia się do zachorowań na nowotwory, są nasze własne zachowania. Chodzi tu przede wszystkim o brak aktywności fizycznej i palenie tytoniu. Niestety, z roku na rok sytuacja staje się coraz gorsza. Szczególnym pesymizmem napawa styl życia młodzieży. Wyniki testów sprawności fizycznej są u niej coraz gorsze, a jednocześnie coraz więcej młodych ludzi sięga po papierosy i e-papierosy. Sprzyja temu ich dostępność, spowodowana brakiem uregulowań prawnych. Ogromny niepokój wzbudza szeroka dostępność dzieci i młodzieży do smakowych e-papierosów (m. in. o smaku owoców, słodyczy, coli). Nadzór państwa nad rynkiem tych wyrobów jest dalece niewystarczający. Sprzedaż produktów tego rodzaju powinna być całkowicie zakazana.
W populacji dorosłych nie jest lepiej. Zaledwie 20 proc. Polaków spełnia zalecenie 150 minut aktywności w ciągu tygodnia. Państwo nie oferuje żadnej pomocy palaczom – działają tylko trzy ośrodki, gdzie można leczyć to uzależnienie.