WIEDZA, INFORMACJA, EDUKACJA

Nawigacja

Infozdrowie

Organizatorzy

HPM
Fundacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Relacje z konferencji

Pacjent z cukrzycą 2025

Wybierz Strony

Czy o cukrzycy polscy pacjenci mogą dziś mówić z nadzieją? Okazuje się, że tak. Wiele dobrego wydarzyło się w ostatnich latach zarówno dzięki postępowi technologii i farmakoterapii, jak i zmianom refundacyjnym. Są tego efekty: mniej absencji, spowodowanych przez cukrzycę, mniej dużych zabiegów amputacji kończyn na skutek jej powikłań. 

Ciągle dużo jest do zrobienia, ale ani pacjenci, ani lekarze i naukowcy nie składają broni. Na horyzoncie pojawiają się nowe formy i wskazania dotychczas stosowanych leków, a do gry wkraczają komórki macierzyste… Będzie się działo.

 

Badania przesiewowe – jak nie przegapić cukrzycy?

prof. dr hab. n. med. Agnieszka Katarzyna Szypowska, ordynator Oddziału Klinicznego Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie oraz Mazowiecki Konsultant Wojewódzki ds. Diabetologii

W Polsce, tak, jak na całym świecie, rośnie zapadalność na cukrzycę typu 1. Niestety, jest ona rozpoznawana zbyt późno, bo 40 proc. dzieci z nowo postawioną diagnozą ma już kwasicę ketonową – groźne dla zdrowia i życia powikłanie. Co robić, aby chorobę rozpoznawać wcześniej? Możliwość prewencji daje stwierdzenie w organizmie obecności przeciwciał przeciw antygenom komórek beta trzustki, świadczących o aktywizacji układu immunologicznego.

Dzięki badaniom przesiewowym osób z grup ryzyka, np. krewnych pacjentów z cukrzycą, można zastosować u nich przedkliniczną interwencję terapeutyczną w momencie, gdy ich komórki beta produkują jeszcze insulinę. W efekcie rozwój cukrzycy zostaje u nich znacznie opóźniony.

 

do góry