Pacjent z cukrzycą 2025
Wybierz Strony
- Prace parlamentarne nad cukrzycą 2025
- Badania przesiewowe – jak nie przegapić cukrzycy?
- Łatwiejsze życie z cukrzycą, postęp w technologii
- Niepełnosprawność i cukrzyca
- Pacjent z cukrzycą - bariery i ograniczenia
- 26 + w diabetologii a dostępność nowoczesnych Technologii
- Jakie szanse i nadzieje niesie ze sobą rok 2025 w leczeniu cukrzycy
- Stopa cukrzycowa w codziennej praktyce
- Komórki macierzyste nową nadzieją w leczeniu cukrzycy
- Dyskusja z udziałem uczestników konferencji
Czy o cukrzycy polscy pacjenci mogą dziś mówić z nadzieją? Okazuje się, że tak. Wiele dobrego wydarzyło się w ostatnich latach zarówno dzięki postępowi technologii i farmakoterapii, jak i zmianom refundacyjnym. Są tego efekty: mniej absencji, spowodowanych przez cukrzycę, mniej dużych zabiegów amputacji kończyn na skutek jej powikłań.
Ciągle dużo jest do zrobienia, ale ani pacjenci, ani lekarze i naukowcy nie składają broni. Na horyzoncie pojawiają się nowe formy i wskazania dotychczas stosowanych leków, a do gry wkraczają komórki macierzyste… Będzie się działo.
Łatwiejsze życie z cukrzycą, postęp w technologii
prof. dr hab. n. med. Agnieszka Szadkowska, kierownik Kliniki Pediatrii, Diabetologii,Endokrynologii i Nefrologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Dzięki postępowi technologicznemu pacjenci mogą dziś stosować systemy ciągłego monitorowania glikemii, pompy insulinowe czy smartpeny. Dzięki nim poprawia się wyrównanie metaboliczne, zmniejsza liczba epizodów hipoglikemii, oddala ryzyko powikłań. Najlepsze efekty daje hybrydowa pętla zamknięta.
Jednak, aby skuteczność tych urządzeń była pełna, powinny być zastosowane jak najwcześniej i wspomagane przez systematyczną edukację pacjenta i jego rodziny. Osoby z cukrzycą zyskują dzięki temu lepszą jakość życia, w tym zwłaszcza snu, oraz redukcję stresu. Dotyczy to również opiekunów chorych dzieci.