Pacjent z cukrzycą 2025
Wybierz Strony
- Prace parlamentarne nad cukrzycą 2025
- Badania przesiewowe – jak nie przegapić cukrzycy?
- Łatwiejsze życie z cukrzycą, postęp w technologii
- Niepełnosprawność i cukrzyca
- Pacjent z cukrzycą - bariery i ograniczenia
- 26 + w diabetologii a dostępność nowoczesnych Technologii
- Jakie szanse i nadzieje niesie ze sobą rok 2025 w leczeniu cukrzycy
- Stopa cukrzycowa w codziennej praktyce
- Komórki macierzyste nową nadzieją w leczeniu cukrzycy
- Dyskusja z udziałem uczestników konferencji
Czy o cukrzycy polscy pacjenci mogą dziś mówić z nadzieją? Okazuje się, że tak. Wiele dobrego wydarzyło się w ostatnich latach zarówno dzięki postępowi technologii i farmakoterapii, jak i zmianom refundacyjnym. Są tego efekty: mniej absencji, spowodowanych przez cukrzycę, mniej dużych zabiegów amputacji kończyn na skutek jej powikłań.
Ciągle dużo jest do zrobienia, ale ani pacjenci, ani lekarze i naukowcy nie składają broni. Na horyzoncie pojawiają się nowe formy i wskazania dotychczas stosowanych leków, a do gry wkraczają komórki macierzyste… Będzie się działo.
Niepełnosprawność i cukrzyca
dr n. med. i n. o zdr. Monika Zamarlik, prezes Federacji Diabetyków
Osoba z cukrzycą typu 1 traci 20,6 lat spędzonych w zdrowiu, a jej życie trwa o 11,3 lat krócej niż osoby zdrowej. Bez wątpienia choroba ta powoduje niepełnosprawność, choć nie zawsze widoczną na pierwszy rzut oka. Wzrost zapadalności na cukrzycę generuje coraz wyższe koszty bezpośrednie i pośrednie.
Orzecznictwo niepełnosprawności przy cukrzycy budzi emocje, jeśli chodzi o dzieci, które muszą fakt swojej choroby niejako udowadniać co kilka lat. Eksperci zalecają przyjęcie zasady orzekania o niepełnosprawności u wszystkich dzieci z cukrzycą do 12 roku życia. Takie orzeczenie daje dostęp do niektórych świadczeń oraz ulg.