Pacjent z cukrzycą 2025
Wybierz Strony
- Prace parlamentarne nad cukrzycą 2025
- Badania przesiewowe – jak nie przegapić cukrzycy?
- Łatwiejsze życie z cukrzycą, postęp w technologii
- Niepełnosprawność i cukrzyca
- Pacjent z cukrzycą - bariery i ograniczenia
- 26 + w diabetologii a dostępność nowoczesnych Technologii
- Jakie szanse i nadzieje niesie ze sobą rok 2025 w leczeniu cukrzycy
- Stopa cukrzycowa w codziennej praktyce
- Komórki macierzyste nową nadzieją w leczeniu cukrzycy
- Dyskusja z udziałem uczestników konferencji
Czy o cukrzycy polscy pacjenci mogą dziś mówić z nadzieją? Okazuje się, że tak. Wiele dobrego wydarzyło się w ostatnich latach zarówno dzięki postępowi technologii i farmakoterapii, jak i zmianom refundacyjnym. Są tego efekty: mniej absencji, spowodowanych przez cukrzycę, mniej dużych zabiegów amputacji kończyn na skutek jej powikłań.
Ciągle dużo jest do zrobienia, ale ani pacjenci, ani lekarze i naukowcy nie składają broni. Na horyzoncie pojawiają się nowe formy i wskazania dotychczas stosowanych leków, a do gry wkraczają komórki macierzyste… Będzie się działo.
Pacjent z cukrzycą - bariery i ograniczenia
Jerzy Magiera, redaktor portalu mojacukrzyca.org
Pacjent z cukrzycą napotyka na co dzień wiele barier i to w różnych wymiarach. Należą do nich choćby ograniczenia w dostępie do systemów ciągłego monitorowania glikemii czy pomp insulinowych. Konsekwencją niemożności z ich korzystania jest brak poczucia bezpieczeństwa, ciągły lęk przed hipoglikemią, zwłaszcza u kierowców czy osób żyjących samotnie.
W przypadku cukrzycy typu 2 można wymienić trudność dokonania zalecanej zmiany trybu życia, późne rozpoznanie choroby, a co za tym idzie, szybkie pojawienie się powikłań, stygmatyzację w społeczeństwie. A także brak opieki koordynowanej, długie oczekiwanie na wizytę u lekarza czy wysokie koszty leczenia.