Pacjent z cukrzycą 2025
Wybierz Strony
- Prace parlamentarne nad cukrzycą 2025
- Badania przesiewowe – jak nie przegapić cukrzycy?
- Łatwiejsze życie z cukrzycą, postęp w technologii
- Niepełnosprawność i cukrzyca
- Pacjent z cukrzycą - bariery i ograniczenia
- 26 + w diabetologii a dostępność nowoczesnych Technologii
- Jakie szanse i nadzieje niesie ze sobą rok 2025 w leczeniu cukrzycy
- Stopa cukrzycowa w codziennej praktyce
- Komórki macierzyste nową nadzieją w leczeniu cukrzycy
- Dyskusja z udziałem uczestników konferencji
Czy o cukrzycy polscy pacjenci mogą dziś mówić z nadzieją? Okazuje się, że tak. Wiele dobrego wydarzyło się w ostatnich latach zarówno dzięki postępowi technologii i farmakoterapii, jak i zmianom refundacyjnym. Są tego efekty: mniej absencji, spowodowanych przez cukrzycę, mniej dużych zabiegów amputacji kończyn na skutek jej powikłań.
Ciągle dużo jest do zrobienia, ale ani pacjenci, ani lekarze i naukowcy nie składają broni. Na horyzoncie pojawiają się nowe formy i wskazania dotychczas stosowanych leków, a do gry wkraczają komórki macierzyste… Będzie się działo.
26 + w diabetologii a dostępność nowoczesnych Technologii
Monika Kaczmarek, prezes Zarządu Głównego, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków
Nowoczesne technologie to niewątpliwe dobrodziejstwo dla osób z cukrzycą. Wprawdzie nie podejmą za pacjenta wszystkich decyzji, ale stanowią ogromną pomoc, choćby ostrzegając przed zagrożeniem. I to tym większą, im bardziej są zaawansowane. Jednak nie wszyscy mają do nich dostęp ze względu na decyzje refundacyjne.
Zetknięcie z twardą rzeczywistością pacjent przeżywa w wieku 26 lat, kiedy kończy się refundacja pomp insulinowych, a przecież to okres, kiedy podejmuje ważne decyzje, związane z wyborem drogi życiowej. Tymczasem dostęp do urządzeń, poprawiających skuteczność terapii, to inwestycja dla systemu, bo osoba z dobrze wyrównaną cukrzycą nie generuje kosztów np. hospitalizacji czy leczenia powikłań.