WIEDZA, INFORMACJA, EDUKACJA

Nawigacja

Infozdrowie

Organizatorzy

HPM
Fundacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Relacje z konferencji

Pacjent z cukrzycą 2025

Wybierz Strony

Czy o cukrzycy polscy pacjenci mogą dziś mówić z nadzieją? Okazuje się, że tak. Wiele dobrego wydarzyło się w ostatnich latach zarówno dzięki postępowi technologii i farmakoterapii, jak i zmianom refundacyjnym. Są tego efekty: mniej absencji, spowodowanych przez cukrzycę, mniej dużych zabiegów amputacji kończyn na skutek jej powikłań. 

Ciągle dużo jest do zrobienia, ale ani pacjenci, ani lekarze i naukowcy nie składają broni. Na horyzoncie pojawiają się nowe formy i wskazania dotychczas stosowanych leków, a do gry wkraczają komórki macierzyste… Będzie się działo.

 

Jakie szanse i nadzieje niesie ze sobą rok 2025 w leczeniu cukrzycy

prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida, Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych, Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Oczekiwane nowości w farmakoterapii cukrzycy to insulina do podawania raz na tydzień, przeznaczona dla pacjentów z cukrzycą typu 2, i to w połączeniu z semaglutydem. Nastąpi dalszy rozwój leków inkretynowych, które, jak się okazuje, działają korzystnie nie tylko w terapii cukrzycy. Jednak, aby lek zadziałał, trzeba go przyjmować. 

Tymczasem szwankuje adherencja – około połowy pacjentów z cukrzycą nie stosuje się do zaleceń terapeutycznych. Obserwuje się przy tym nowe zjawisko: pacjenci, zmęczeni alarmami, płynącymi z zaawansowanych technologicznie urządzeń, wyłączają je – ze szkodą dla zdrowia. Konieczna jest tu pomoc psychologiczna.

 

do góry