Pacjent z cukrzycą 2025
Wybierz Strony
- Prace parlamentarne nad cukrzycą 2025
- Badania przesiewowe – jak nie przegapić cukrzycy?
- Łatwiejsze życie z cukrzycą, postęp w technologii
- Niepełnosprawność i cukrzyca
- Pacjent z cukrzycą - bariery i ograniczenia
- 26 + w diabetologii a dostępność nowoczesnych Technologii
- Jakie szanse i nadzieje niesie ze sobą rok 2025 w leczeniu cukrzycy
- Stopa cukrzycowa w codziennej praktyce
- Komórki macierzyste nową nadzieją w leczeniu cukrzycy
- Dyskusja z udziałem uczestników konferencji
Czy o cukrzycy polscy pacjenci mogą dziś mówić z nadzieją? Okazuje się, że tak. Wiele dobrego wydarzyło się w ostatnich latach zarówno dzięki postępowi technologii i farmakoterapii, jak i zmianom refundacyjnym. Są tego efekty: mniej absencji, spowodowanych przez cukrzycę, mniej dużych zabiegów amputacji kończyn na skutek jej powikłań.
Ciągle dużo jest do zrobienia, ale ani pacjenci, ani lekarze i naukowcy nie składają broni. Na horyzoncie pojawiają się nowe formy i wskazania dotychczas stosowanych leków, a do gry wkraczają komórki macierzyste… Będzie się działo.
Stopa cukrzycowa w codziennej praktyce
dr n. med. Bożena Dubno, Poradnia Leczenia Stopy Cukrzycowej
Problem stopy cukrzycowej, ciężkiego, przewlekłego schorzenia, może dotyczyć aż 30 proc. pacjentów z cukrzycą. Do czynników jego powstawania należy neuropatia cukrzycowa, zaburzenia funkcjonowania stopy, niedokrwienie, urazy. Leczenie cukrzycowej choroby stopy powinien prowadzić wykwalifikowany zespół.
Podstawowy warunek skuteczności terapii stanowi wyrównanie cukrzycy. Inne elementy strategii leczenia to poprawa krążenia, leczenie obrzęków i bólu, zaopatrzenie owrzodzenia i odciążenie stopy. Rokowanie jest tym lepsze, im wcześniej pacjent zgłosi się do poradni i im bardziej zaangażuje się w terapię.