Pacjent z cukrzycą 2025
Wybierz Strony
- Prace parlamentarne nad cukrzycą 2025
- Badania przesiewowe – jak nie przegapić cukrzycy?
- Łatwiejsze życie z cukrzycą, postęp w technologii
- Niepełnosprawność i cukrzyca
- Pacjent z cukrzycą - bariery i ograniczenia
- 26 + w diabetologii a dostępność nowoczesnych Technologii
- Jakie szanse i nadzieje niesie ze sobą rok 2025 w leczeniu cukrzycy
- Stopa cukrzycowa w codziennej praktyce
- Komórki macierzyste nową nadzieją w leczeniu cukrzycy
- Dyskusja z udziałem uczestników konferencji
Czy o cukrzycy polscy pacjenci mogą dziś mówić z nadzieją? Okazuje się, że tak. Wiele dobrego wydarzyło się w ostatnich latach zarówno dzięki postępowi technologii i farmakoterapii, jak i zmianom refundacyjnym. Są tego efekty: mniej absencji, spowodowanych przez cukrzycę, mniej dużych zabiegów amputacji kończyn na skutek jej powikłań.
Ciągle dużo jest do zrobienia, ale ani pacjenci, ani lekarze i naukowcy nie składają broni. Na horyzoncie pojawiają się nowe formy i wskazania dotychczas stosowanych leków, a do gry wkraczają komórki macierzyste… Będzie się działo.
Komórki macierzyste nową nadzieją w leczeniu cukrzycy
dr hab. Krzysztof Kobielak, prof. uczelni, kierownik Laboratorium Komórek Macierzystych, Rozwoju i Regeneracji Tkanek
W ubiegłym roku zakończone zostały badania kliniczne pierwszego i drugiego stopnia, prowadzone nad uzyskaniem komórek beta trzustki z komórek macierzystych. Komórki te zaczęły produkować insulinę, dzięki czemu u części pacjentów, uczestniczących w próbie, glikemia wyrównała się w takim stopniu, że nie musieli insuliny przyjmować. Badanie wykazało bezpieczeństwo zastosowanych rozwiązań i projekt został rozszerzony.
Równocześnie badane są możliwości ochrony nowych komórek przed reakcją układu immunologicznego. W tym celu zastosowano mechaniczną immunoizolację, zamykając komórki w urządzeniu ochronnym, co powinno wyeliminować konieczność terapii immunosupresyjnej.