WIEDZA, INFORMACJA, EDUKACJA

Nawigacja

Infozdrowie

Organizatorzy

HPM
Fundacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Relacje z konferencji

Pacjent z cukrzycą 2026

Wybierz Strony

Jakie są oczekiwania osób z cukrzycą w roku oszczędności w ochronie zdrowia? Powraca temat rozszerzenia refundacji pomp insulinowych i niewykorzystania środków z opłaty cukrowej. Jednak bardzo poważnym problemem okazuje się też dezinformacja, której ulegają pacjenci, niekiedy z opłakanym skutkiem. Jak się w tej sytuacji odnaleźć, w co wierzyć? Potrzeba edukacji i rozwiązań systemowych. Chory ma po swojej stronie organizacje pacjenckie, samorząd, a niekiedy także opiekę koordynowaną.

 

Czy ja lub ktoś z moich bliskich jest w grupie ryzyka cukrzycy?

dr n. med. i n. o zdr. Monika Zamarlik, Prezes Federacji Diabetyków

O tym, czy choruje się na cukrzycę, można się dowiedzieć, badając stężenie glukozy w organizmie. Powyżej 45 r. ż. należy to robić co trzy lata. Jest jednak wiele czynników, które powodują, że takie badanie zaleca się częściej i w każdym wieku. Należy do nich m.in. nadwaga i otyłość, występowanie cukrzycy w rodzinie, mała aktywność fizyczna, cukrzyca przebyta w ciąży, choroby serca i naczyń.

W cukrzycy typu 1 takich czynników nie ma, w związku z czym nie istnieje profilaktyka tej choroby. Pomóc mogą natomiast badania przesiewowe w kierunku autoprzeciwciał przeciw antygenom wysp trzustkowych. Pozwalają one wykryć chorobę na długo przed wystąpieniem niedoboru insuliny w organizmie.

 

do góry